W marketingu archetypy sprzyjają potęgowaniu historii danej marki oraz pomagają wzmocnić relacje zarówno z obecnymi, jak i potencjalnymi klientami. Dobrze zaplanowana strategia z odpowiednio określonym i dopasowanym archetypem pomaga marce wyróżnić się na tle konkurencji. Bezosobowość i brak indywidualnych cech na rynku to pierwszy krok do upadku prowadzonego przez Ciebie biznesu.
Archetypy to bardzo dobre narzędzie, które stosują najpopularniejsze przedsiębiorstwa z całego świata w celu opowiedzenia swojej historii w taki sposób aby wzbudzić pozytywne emocje wśród określonej wcześniej grupy docelowej. Dobrze skonstruowany archetyp doprowadza do spójnego i wiarygodnego wizerunku marki.
Archetypy marki. Co charakteryzuje kochanka?
Archetyp kochanka przypisywany jest firmom, które w zasadzie chcą mieć klienta na własność. Kochankowie pragną zdobywać jak największą rzeszę odbiorców i wzbudzać w nich pragnienie wspólnego obcowania.
Marka kochanek w swoich przekazach pobudza zmysły i stara się być wyjątkowo kusząca. Kochanek kieruje się emocjami, jest pełen pasji i chce być kojarzony z fantastycznymi doznaniami.
Relacja kochanka z odbiorcą
Relacja kochanka z odbiorcą oparta jest na miłości. Nie jest to jednak uczucie charakterystyczne tylko i wyłącznie dla miłości romantycznej. Emocjonalne przekazy mogą odbywać się również na gruncie przypominającym miłość rodzicielską, braterską, przyjacielską etc. Najważniejsze jest jednak to, żeby kochanek w przekazach reklamowych oraz w content marketingu stosował zapadające w pamięci komunikaty oparte na emocjonalności, zmysłowości i wspaniałych doznaniach.
Czego szuka kochanek?
Kochanek szuka miłości i chce się nią dzielić z całym światem. Można powiedzieć, że uzależnia poprzez wykreowane medialnie wyidealizowane wspomnienia i doznania. Kusi człowieka, żeby zatracił się w wyjątkowej chwili, którą można osiągnąć mając dany produkt. Ponadto Jego celem jest rozkochanie w sobie odbiorcy, chce żebyś go pragnął, sięgał po niego kiedy nie masz humoru i próbujesz znaleźć chwilowe pocieszenie.
Archetyp kochanka – język stosowany w komunikacji
Kochanek używa wyrafinowanego języka, w którym oczywiście nie brakuje zabarwienia emocjonalnego. Kochankowie w swoim przekazie używają metafor, podkreślając zachwyt nad oferowanym produktem, który wedle ich słów jest wyjątkowy, nie do zastąpienia, zapewniający to co najlepsze.
Takim markom zależy na estetyce, dlatego hasła reklamowe jak i cały branding są nieprzeciętnie estetyczne i tworzą spójną komunikację.
W jakich branżach najczęściej można spotkać kochanka?
Kochanka w większości przypadków można spotkać w branżach, które znane są z produktów, utożsamianych ze zmysłowymi wrażeniami. Należą do nich między innymi:
- branża beauty (głównie perfumy),
- moda,
- wykwintne jedzenie,
- słodycze,
- wino,
- podróże.
W archetypie kochanka doskonale sprawdzają się również marki związane z biżuterią, czy bielizną.
Kochanek – przykłady marek, w których zakochał się świat
Chanel
Nie trudno zauważyć, że jedna z najpopularniejszych marek na świecie w swoich przekazach próbuje wyzwolić w potencjalnym kliencie poczucie zmysłowości, pragnienia, sensualności, a nawet uzależnienia.
Chanel codziennie rozkochuje w sobie miliony kobiet, ale również przemawia do mężczyzn, którzy chcąc zadowolić swoje wybranki, wybierają produkty tej marki jako prezent. Perfumy, torebki, ubrania sygnowane logiem Chanel to klasa, piękno, luksus i miłość, której trudno się oprzeć. Nic więc, dziwnego, że marka odnotowała wzrost przychodów o 49,6 proc. w 2021 r. w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając 15,6 mld USD.
Chanel daje możliwość indywidualnego wyrażania siebie. Zwróć uwagę, że jest to dom mody, który nie podąża utartymi ścieżkami, ponieważ w otaczającym nas świecie szuka wyjątkowej miłości, która nie jest dostępna dla każdego człowieka z uwagi na ograniczenia finansowe.
Victoria’s Secret
Bielizna, szczególnie ta kobieca kojarzy się ze zmysłowymi doznaniami. Jednak, aby ta intymna część odzieży była uznawana za wyjątkową powinna posiadać unikalne zestawy cech. Tak właśnie postępują specjaliści od marketingu Victoria’s Secret tworząc content reklamowy oparty o piękno, majestatyczność, uwielbienie, rozkochanie i kuszące doznania.
Victoria’s Secret za wszelką cenę w swojej dziedzinie chce być prekursorem. Storytelling oraz hasła reklamowe wręcz obiecują płci pięknej, że w tej konkretnej bieliźnie poczują się jak aniołki, które przekraczają własne granice i wzbudzają podziw innych.
Kinder Bueno
Można powiedzieć, że słynny batonik z lekkim orzechowym nadzieniem idealnie pasuje do osób, które choć na chwilę w ciągu dnia chcą zatracić się w przyjemności.
W reklamach omawianego typu słodyczy należących do przedsiębiorstwa Ferrero, przyjemność przedstawiana jest jak intymne doznanie. Nierzadko content oparty jest o romantyczną miłość, która wyzwala uczucie pozytywnego strachu i kusi niespotykanymi wrażeniami.
Zresztą sam zobacz przykładową reklamę Kinder Bueno.
Wymienione wyżej dwie firmy (Chanel i Victoria’s Secret) to marki luksusowe, tym razem jednak mieliśmy do czynienia z produktem dostępnym niemal dla wszystkich. Na tę krótką miłosną przygodę, może pozwolić sobie znacznie więcej osób. Główny powód, oczywiście cena
Apart
Tak, tak, spokojnie polska firma również może być utożsamiana z archetypem kochanka. Apart podobnie, jak większość znanych, medialnych jubilerów przez lata w komunikacji marketingowej wykształtował charakter marki, która bazuje na przekonaniu, że wystarczy, że ma się na sobie kolczyki, naszyjnik lub pierścionek tej marki, by czuć się wyjątkowo.
Reklamodawcy oraz contentowcy Apart chętnie używają wyrafinowanego języka, przez co ich hasła reklamowe od razu nawiązują do cech charakterystycznych dla archetypu kochanka. Np. motto „Z miłości do piękna” sugeruje, że piękno może być naszym towarzyszem i nie potrzebujemy do szczęścia nic więcej.
Nestea
Jeśli jesteś spragniony, potrzebujesz wytchnienia. Nestea jest dla Ciebie wybawieniem i pragniesz tego napoju, jak ludzkość miłości. Napój herbaciany produkowany przez jeden z największych koncernów na świecie The Coca-Cola Company od lat utożsamia się z kochankiem wywołując w swoich odbiorcach uczucie pragnienia, które może występować np. podczas upalnego lata. Ponadto w reklamach można dostrzec, że Nestea rozbudza namiętności np. w słynnej kampanii z Antonio.
Przykłady pozostałych marek utożsamianych z archetypem kochanka
Kochanków możesz dostrzec w zasadzie wszędzie, dlatego trudno opisać wszystkie firmy, którym można przypisać ten archetyp. Poniżej wymieniam jeszcze, inne znane przedsiębiorstwa, które swoją strategię komunikacyjną opierają o omawiany w artykule archetyp.
- Magnum (producent lodów)
- Jaguar (producent samochodów)
- Alfa Romeo (producent samochodów)
- Häagen-Dazs (producent lodów)
- President (producent serków)
Teoria archetypów daje możliwość samodzielnego myślenia
Jaki archetyp pasuje do Twojej marki? Archetypy to tylko trafne podpowiedzi, które ułatwią tzw. łączenie kropek podczas tworzenia strategii marketingowej. Teoria skonstruowana przez Margaret Mark i Carol S. Pearsona od lat doskonale się sprawdza i bazują na niej największe przedsiębiorstwa na całym świecie. Natomiast zero-jedynkowe kalkowanie teorii archetypów marki do własnych przedsięwzięć mija się z celem i powoduje zatracanie indywidualności swojej marki. Dlatego warto do archetypów podchodzić ze zdrowym rozsądkiem.
Przykłady połączenia kochanka z innym archetypem
Dobrze, jeśli Twoja marka pasuje do jednego archetypu. Natomiast nie możesz z góry zakładać, że takie podejście zagwarantuje Ci sukces. Doświadczone przedsiębiorstwo, start-up, czy firma przechodząca rebranding może posiadać dwa, a nawet trzy archetypy, które finalnie tworzą spójny przekaz, tożsamość oraz unikalne wartości.
Wspomniane w tym artykule takie firmy jak Chanel i Victoria’s Secret niemal w każdym calu pasują do kochanka. Jednak szczegółowo analizując grupę docelową, spostrzeżesz że te marki w swojej komunikacji posiadają także archetyp wykorzystywany przez luksusowe firmy takie jak Rolex, czy Mercedes. Dlatego bez cienia wątpliwość zarówno Chanel, jak i Victoria’s Secret dążą do bycia ikoną w codziennym życiu. To liderzy na rynku i można do nich przypisać także archetyp władcy.
Z kolei wspomniane Kinder Bueno co prawda w swoim przekazie często skupia się na romantycznych, wręcz sensualnych scenach, to nie można zapomnieć, że jest to słodycz przeznaczony dla wszystkich osób, a w szczególności dla dzieci. W reklamach batonika często można odnieść wrażenie, że jego zasmakowanie może nas przenieść w świat niesamowitych doznań, to produkt, który chce nas rozpieszczać. Jednak fakt że jest dostępny niemal dla wszystkich i według niektórych sloganów reklamowych to “Mała chwila wielkich przyjemności” np. podczas pracy, pozwala odnieść wrażenie, że marka posiada w swoim przekazie także cząstkę archetypu towarzysza.
Archetyp marki – konsumenci utożsamiający się z kochankiem
Teoria archetypów w marketingu zakłada, że firmy podobnie, jak ludzie posiadają swoją osobowość oraz określone cechy. Wobec tego na podstawie zachowań, schematów oraz wizji, którą kieruje się dana marka, można porównać ją do człowieka.
Jaki byłby człowiek z kochanka?
Kochanek to człowiek, który budzi ogromną sympatię i podziw. Mężczyzna jest przystojny, szarmancki, natomiast kobieta piękna, delikatna i uwodzicielska.
Taki człowiek nie jest archetypem opiekuna, ponieważ cechuje go indywidualność i czasem niedostępność z racji na wyjątkowość. Kochanek epatuje atrakcyjnością, na którą niezwykle wrażliwa jest płeć przeciwna. Trudno mu się oprzeć.
Kochanek boi się samotności. Nie chce, aby zakochana w nim społeczność porzuciła go i przestała podziwiać. Taki człowiek często ma też duszę artysty, a w osiąganiu sukcesów pomaga mu podziw innych, bez którego trudno mu żyć.Przykłady z kultury popularnej, którym można przypisać kochanka: Don Juan, Marylin Monroe.
Archetypy marki. Czy archetyp kochanka pasuje do Twojej marki?
Aby Twoja marka była utożsamiana z archetypem kochanka, powinieneś odpowiedzieć sobie między innymi na następujące pytania.
• Czy Twoja firma dąży do tego, aby inni poczuli się wyjątkowo ?
• Czy celem Twojej firmy jest nawiązywanie emocjonalnej relacji z konsumentem?
• Czy tone of voice Twojej firmy skupia się na atrakcyjności, pożądaniu i zmysłowej przyjemności?
• Czy marka, którą zarządzasz najbardziej boi się odrzucenia i samotności ?
Jeśli odpowiedziałeś na powyższe pytania twierdząco, najprawdopodobniej Twoja firma doskonale wpisuje się w archetyp, który jest kochankiem.
Podsumowanie archetypu marki – kochanek
Poniżej przedstawiam Ci w skrócie kilka podstawowych i unikalnych wartości tego archetypu.
Strategia: emocjonalność i otwartość na ludzi. Ciągła chęć bycia atrakcyjniejszym.
Boi się: samotności i opuszczenia
Cel: Pozostanie w dobrych relacjach ze swoim otoczeniem i rozkochiwanie nowej społeczności.
Marzenie: Miłość wszędzie, której ludzie nie potrafią się oprzeć.
Sprawdzi się w branżach: Beauty, ekskluzywne jedzenie, biżuteria, ubrania, wino.
Hasło: Jesteś jedyny i wyjątkowy
Kolory: barwy, które kojarzą się z pasją i miłością oraz sensualnością czyli głównie czerwony i różowy, a także brązowy i czarny.
Przykłady marek o archetypie kochanka: Chanel, Magnum, Victoria’s Secret, Jaguar, Nestea, Apart.
Osoby o typie kochanka: Marilyn Monroe, Don Juan.
Kochanek nie dla Twojej firmy? Oto cały zestaw 12 archetypów marki
Nie licząc omawianego przeze mnie w artykule kochanka, do wyboru mamy jeszcze jedenaście innych archetypów, z którymi może komponować się Twoja marka.
Archetyp niewinnego – The Innocent,
np. Gerber
Archetyp władcy – The Ruler
np. Rolex
Archetyp opiekuna – The Caregiver
np. Nivea
Archetyp mędrca – The Sage
np. BBC
Archetyp odkrywcy – The Explorer
np. North Face, Indiana Jones
Archetyp magika/czarodzieja – The Magician
np. Tesla
Archetyp błazna – The Jester
np. Old Spice
Archetyp Twórcy – The Creator
np. Lego
Archetyp buntownika (dusza towarzystwa) – The Outlaw
np. Virgin Mobile
Archetyp bohatera – The Hero
np. Leroy Merlin
Archetyp towarzysza – The Regular
np. Nescafe
To właśnie wszystkie archetypy marki. Na ich podstawie budowana jest komunikacja w najbardziej znanych korporacjach na świecie. Aby dowiedzieć się więcej na temat powyższych archetypów, kliknij tutaj: Archetypy marki, czyli jak zrozumieć własną markę.
Kim jest Twoja marka? Jakie archetypy marki do niej pasują?
Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule pt. „Archetypy marki, czyli jak zrozumieć własną markę.
Archetypy marki: o czym należy pamiętać?
Pamiętaj, że raz przyjęta strategia nie musi towarzyszyć Twojej firmie przez cały okres jej istnienia. Jeśli Ty i Twoi współpracownicy uznacie, że zmiana wizerunku przyniesie korzystne rezultaty, to nie bójcie się ich wprowadzać. Oczywiście nie zmieniaj swoje marce archetypów co rok, lecz konsekwentnie trzymaj się ustalonego charakteru marki w danym okresie czasu, tak aby nie wprowadzać u swoich klientów dysonansu poznawczego.
Podsumowując – powinieneś wytrwale trzymać się danego, ustalonego wcześniej archetypu marki, ale przy okazji patrzeć szerzej na dotychczasową pracę. Jeśli po dłuższym okresie czasu, nie zauważasz zadowalających efektów, pomyśl o rebrandingu i zmianie strategii. Chęć zmienienia archetypu może wynikać również z zachodzących zmian na rynku oraz nowej wizji, dzięki której swoimi produktami lub usługami dotrzesz do innych klientów niż dotychczas.
Przeczytaj także: Archetyp marki – Twórca.
Znany przykład marki, która zmieniła archetyp
Przykładem marki, która zmieniła swój archetyp jest np. piwo Żywiec. Na początku swojej działalności firma w przestrzeni medialnej kreowała napój alkoholowy jako najlepsze piwo na świecie.
Dziś Żywiec bardziej niż na smaku piwa, skupia się na ludzkich doznaniach występujących przy okazji delektowania się ich alkoholem. Dlatego marka postanowiła zostać m.in. sponsorem głównym trasy koncertowej Męskie Granie. Ich hasło reklamowe „Chce się żyć” idealnie nawiązuje do odkrywcy.
Polecamy do przeczytania: Archetyp marki Towarzysz.