fbpx
Kategoria: Biznes
Jak wybrać agencję reklamową?

Jak wybrać agencję reklamową?

Chcesz zacząć owocną współpracę z agencją, ale nie wiesz jak wybrać agencję reklamową? W tym artykule przedstawimy Ci najważniejsze informacje i pokażemy drogę do osiągnięcia swojego celu. Jak najwięcej praktyki oraz porad. Prosto i merytorycznie. To wcale nie jest takie trudne, gdy ma się odpowiednią wiedzę i rozeznanie rynku. Zatem… zaczynajmy!

Zebranie firmy, na którym pracownicy zastanawiają się, jak wybrać agencję reklamową

W dzisiejszych czasach każda firma chce zaistnieć w świecie cyfrowym. Jednak, mało która posiada w swoim zespole odpowiednich specjalistów, nie zawsze ich zatrudnianie też jest wskazane z biznesowego punktu widzenia… i w tym momencie na pomoc przychodzą agencje reklamowe. Nowe trendy, tworzenie skomplikowanych strategii, projektowanie graficzne, utrzymanie czy modyfikacje strony internetowej już nie muszą spędzać nam snu z powiek, to wszystko biorą na siebie agencje reklamowe.

Jednak należy wziąć pod uwagę jedno ważne pytanie: jak wybrać agencję reklamową?

Nie ma znaczenia czy zastanawiasz się nad tym jak wybrać agencję content marketingową, interaktywną czy inną. Zasady są bardzo do siebie podobne.

Nie jest to proste zadanie – firma ta będzie odpowiedzialna za budżet, część komunikacji z klientem oraz nasz wizerunek, dlatego wybór odpowiedniej agencji jest tak ważny i co za tym idzie trudny.

Samych rodzajów agencji reklamowych jest naprawdę sporo – agencja interaktywna, standardowa agencja marketingowa, agencja full service i wiele, wiele więcej. To również komplikuje sytuację i sprawia, że w naszej głowie tworzy się jeszcze większy mętlik.

Zatem, w jaki sposób podjąć dobrą decyzję i rozpocząć współpracę z odpowiednim przedsiębiorstwem? Zacznijmy od początku.

Za co odpowiedzialne są agencje marketingowe?

Istnieje bardzo wiele agencji reklamowych, których zakres usług jest naprawdę szeroki i głęboki. Dlatego w pierwszym odczuciu wybór agencji może wydawać się skomplikowany. Definicja agencji reklamowej mówi, że jest to firma, której zlecamy wykonanie działań marketingowych w naszym imieniu. Musi ona zrealizować założone cele, na przykład pozyskać odpowiednią ilości nowych klientów. Większość agencji  spośród rozmaitych dziedzin reklamy, wybiera swoją niszę. Warto w tym momencie wymienić najpopularniejsze rodzaje agencji reklamowych:

Agencja brandingowa (agencja public relations):

 • Zajmuje się przede wszystkim naszym wizerunkiem, częściej bazuje na rozwiązaniach tradycyjnych, z reguły lepiej odnajduje się w świecie rzeczywistym niż cyfrowym.

Agencja content marketingowa:

 • Odpowiada za treści w mediach społecznościowych i naszych stronach, wpisy na bloga, Facebooka, Instagrama to chleb powszedni dla owych firm. W ofercie mogą mieć również influencer marketing.

Agencja SEO/SEM:

 • Zajmuje się optymalizacją treści, zapewnia odpowiednie wyniki w wyszukiwarkach i świadczy usługi związane z Google Ads.

Agencja eventowa:

 • Organizuje wydarzenia, ale również pozwala na reklamowanie się na wszelkiej maści targach, imprezach tematycznych, bankietach okolicznościowych – jest to szansa by zaprezentować naszą firmę przed określoną grupą docelową.

Agencja interaktywna:

 • Głównym jej zadaniem jest budowa naszego wizerunku wobec określonej strategii, bazując na  rozwiązaniach internetowych – nowości technologiczne, ciągle zmiany w świecie cyfrowym nie stanowią dla tej agencji najmniejszego problemu. Agencje tego typy prowadzą kampanie online, zajmują się UX Designem, czy content marketingiem. Ich działania skupiają się głównie na działaniach online.

Agencja full service bądź agencja 360:

 • Zajmuje się całością naszego marketingu, pomaga pozyskiwać klientów z użyciem wielu strategii, podchodzi do sytuacji w sposób wszechstronny. Jest to połączenie marketingu online z offline. I jest to dosyć często spotykany typ agencji w branży reklamowej.

Oczywiście rodzajów agencji jest o wiele więcej, lecz nie należy kierować się tylko jej przydomkiem.

Większość z nich ma o wiele bardziej rozbudowane usługi, niż ich nazwa wskazuje i działają w modelu mieszanym łącząc w sobie funkcje kilku agencji, przez co trudno je sklasyfikować.

Dana agencja ma często odpowiednie powiązania i kontakty w swojej dziedzinie, dzięki czemu jest w stanie realizować nawet te trudniejsze wyzwania, wchodząc w kooperacje z innymi firmami / freelancerami.

Lecz przed wyborem konkretnej agencji musimy się zastanowić się jeszcze nad jedną, bardzo ważną sprawą…

Firma analizująca, jaki rodzaj agencji wybrać, agencję interaktywną, agencję SEO/SEM, agencję reklamową

Jak wygląda moja obecna sytuacja?

Wybór agencji reklamowej powinniśmy zacząć od sprecyzowania naszej obecnej sytuacji. W dużej mierze, informacje te przyczynią się do określenia tego, co chcemy dokładnie osiągnąć wraz z agencjami reklamowymi. Na tym etapie musisz zastanowić się jaka będzie najlepsza agencja reklamowa dla Twojej firmy.

Warto spisać, jak na dzień dzisiejszy wygląda u Nas marketing. Przydatne będą informacje, czy istnieje u nas email marketing, czy tworzymy aktualnie kampanie reklamowe w mediach społecznościowych, jaki mamy proces sprzedaży produktów / usług, jak działa nasza strona internetowa, czy nasz wizerunek jest taki jaki sobie tego życzymy oraz jak wyglądają obecne projekty.

Kolejną kwestią jest nasz zespól – jakich specjalistów mamy w naszej drużynie oraz jaką wiedzę posiadają na temat różnych dziedzin marketingu. Agencja kreatywna powinna wypełnić nasze braki, które odpowiednio wcześniej zdefiniujemy.

Zwróć uwagę jeszcze na kompetencje kreatywne swoich pracowników. Odpowiedzi na te pytania i inne będą drogowskazem do podjęcia współpracy z odpowiednią firmą.

Kobieta analizująca sytuacje jej firmy, by wybrać odpowiednią agencję reklamową do współpracy

Należy określić cel współpracy.

Czego potrzebujesz od agencji marketingowej?

Czy jest to płatna kampania w social media, seo/sem, audyt strony, a może tak zwany full service?

Nie wszystkie agencje oferują takie możliwości, niektóre firmy specjalizują się wyłącznie w jednej niszy marketingu, a jeszcze inne obsługują wyłącznie klientów z danej branży, np eCommerce.

Dlatego tak ważne jest wcześniejsze określenie, co tak naprawdę chcemy osiągnąć w świecie cyfrowym.  Nakieruje to Nas do wyboru odpowiedniej agencji reklamowej, której zakres usług spełni nasze oczekiwania. Rozpoczynając współpracę możemy (a wręcz powinniśmy) mieć listę celów, które chcemy zrealizować wraz z agencją reklamową. Po przeanalizowaniu swojej sytuacji warto więc spisać wszelkie nasze zamiary.

Poniżej zamieszczamy najpopularniejsze projekty, które możemy zrealizować pod skrzydłem dobrej agencji:

 • chcę zaistnieć w sieci – potrzebuję strony www,
 • chcę zaistnieć w mediach społecznościowych – potrzebuję social media marketing,
 • chcę lepiej zadbać o swoich klientów – potrzebuję email marketing.

Pamiętaj o konkretach!

Warto również doprecyzować nasze cele, tak aby współpraca z agencjami była bardziej pewna i zrozumiała dla obu stron. Najlepszą metodą jest klasyczny SMART, w ramach przypomnienia:

S (specyfic) skonkretyzowany:

 • „Potrzebuję tygodniowo 3 posty na profile firmy na Facebooku i Instagramie i 4 Instastories.”

Im więcej konkretów, tym lepiej. Możemy od razu sprecyzować resztę naszych wymagań, grupę docelową, czy styl komunikacji. Szczegóły te pomogą w doborze odpowiedniej agencji oraz wykonaniu prawidłowej wyceny świadczonych usług.

M (Measureable) mierzalny:

 • „Chciałbym zwiększyć sprzedaż mojego e commerce o x% w ciągu następnego roku.”

Biznes lubi liczby. Tak samo agencje reklamowe. W celach owocnej współpracy dobrze mieć jasno określone nasze oczekiwania, będzie to drogowskaz dla agencji oraz wyznacznik jej efektywności, poprzez porównanie końcowych wyników, z naszymi zamierzonymi.

A (Achievable) osiągalny:

 • „Potrzebujemy rozpocząć seo/sem marketing dla naszej nowej marki”

Trzeba podejść do tematu w sposób racjonalny i wyznaczać cele, które faktycznie jesteśmy w stanie osiągnąć.  Oznacza to między innymi wyznaczanie przemyślanych terminów (do których wrócimy), na przykład kiedy zostanie opublikowany artykuł na naszego bloga. Najlepiej zapytać się specjalistów z branży, czy nasze założenia są możliwe. Agencje reklamowe śmiało nam odpowiedzą na te zagwozdki.

R (Realistic) realistyczny:

 • „Potrzebuję reklamy w telewizji, posiadam na to budżet w wysokości X złotych.”

Musimy być realistami i mierzyć zamiary na własne możliwości. Jeśli jak w tym przykładzie, chcemy mieć dostęp do mediów tradycyjnych, musimy przygotować na to odpowiednio wysokie środki pieniężne. Dodatkowo będzie potrzebna do tego wyspecjalizowana agencja reklamowa, mająca doświadczenie w tej sferze marketingu.

T (Timely) terminowy:

 • „Potrzebujemy mieć gotowe wszystkie kampanie reklamowe do końca tego miesiąca”

Jakże przez wszystkich kochany deadline! Pomimo małej sympatii, jest naprawdę skuteczny. Podczas współpracy z agencjami reklamowymi jest to wręcz podstawa. Im bardziej sprecyzujemy termin na którym nam zależy, tym lepiej. Możemy cały projekt podzielić na etapy, przykładowo grafiki muszą zostać dostarczone do X, a teksty do Y. Oczekiwania wobec agencji są wtedy jasne i druga strona ma szansę odpowiednio zaplanować działania swoich pracowników.

Mężczyzna, który tworzy strategię współpracy z agencją reklamową

Na co należy zwrócić uwagę, podczas wyboru agencji reklamowej?

Pomocna będzie prosta zasada – sprawdź w agencji  to, na czym Tobie zależy.

To znaczy, jeśli chcesz zlecić tworzenie stron internetowych, zobacz jak wyglądają one u samej agencji. Jeśli potrzebujesz obsługi social media, wejdź na ich profile społecznościowe.

Najlepsze agencje posiadają również zakładkę portfolio – tak aby każdy mógł sprawdzić ich poprzednie projekty, zobaczyć efekty współpracy z klientami.

Dobrą agencję  cechują również długotrwałe relacje firmy z klientami – świadczy to o dbałości o klientów i ich zadowoleniu ze współpracy z agencją.

Skoro już wiemy, jak wybrać agencję reklamową, czas na decyzje. Czas na marketing w sieci w pełnym zakresie działania.

Pracownicy, którzy dyskutują o wyborze najlepszej dla nich agencji reklamowej

Pierwszy kontakt z agencją reklamową.

Po wybraniu idealnej agencji i określeniu usług, możemy rozpocząć przygodę z marketingiem internetowym pod okiem specjalistów.

Dobra agencja reklamowa zaplanowała również działania mające na celu ułatwienie kontaktu (np możliwość błyskawicznego oddzwonienia w kilkadziesiąt sekund).

Wymagane pola do uzupełnienia są ograniczone do minimum, tak aby zadbać o komfort klientów, a sam kontakt jest szybki i profesjonalny.

Najlepsze agencje ułatwiają kontakt dla swoich klientów, a odpowiedź na przykład na pytanie o wycenę usług jest szybka i sprawna.

W tym momencie zaczyna się podjęcie współpracy, która miejmy nadzieję – przyniesie jak najlepsze efekty w świecie cyfrowym i nie tylko.

Dzięki temu artykułowi już wiesz jak wybrać agencję reklamową i dlaczego wybór agencji jest tak istotny. Dlatego jeśli potrzebujesz wsparcia od agencji reklamowej, skontaktuj się z nami, a przekonasz się, czym jest dbałość o klienta… 🙂

Mężczyzna dzwoniący do agencji reklamowej w celu podjęcia współpracy
5/5 - (5 ocen)

Autor wpisu:

Jakub Łączny

Project Manager

Szalenie zmotywowany i nastawiony na realizacje celów biznesowych. Zawsze szukam sposobu, by zwiększyć szanse biznesowe naszych klientów.

Jak wybrać agencję reklamową?Wróć do bazy wiedzy
5/5 - (5 ocen)

Baza wiedzy

Wpisy, które mogą Cię zainteresować

 • Kategoria: Social Media
  Social media i sukces w e-commerce. 5 sposobów na wzrost sprzedaży.

  Social media i sukces w e-commerce. 5 sposobów na wzrost sprzedaży.

  Czytaj dalejSocial media i sukces w e-commerce. 5 sposobów na wzrost sprzedaży.
 • Kategoria: eCommerce
  5 prostych sposobów na poprawienie sprzedaży w sklepie

  5 prostych sposobów na poprawienie sprzedaży w sklepie

  Czytaj dalej5 prostych sposobów na poprawienie sprzedaży w sklepie
 • Kategoria: Biznes
  Co to jest WCAG?

  Co to jest WCAG?

  Czytaj dalejCo to jest WCAG?
Nestry
5.0
Na podstawie 11 opinii
powered by Google
js_loader